להתחברות

גרונטולוגיה - אוניברסיטת חיפה

חדר B7 – איכות או הארכת החיים | עמוד דיון

תקציר

חדר B7 – איכות או הארכת החיים

הדיון

x

מהי הדילמה?

לחצו כאן למטה על תגובה והגדירו את הדילמה

 

הגדרת הדילמה

הגדרת הדילמה

B7 נהורא

x

נמקו והסבירו את אחת העמדות

לחצו כאן למטה על תגובה ונמקו את העמדה

 

עמדה ראשונה

עמדה ראשונה

B7 נהורא

x

נמקו והסבירו את העמדה הנגדית

לחצו כאן למטה על תגובה ונמקו את העמדה

 

עמדה נגדית

עמדה נגדית

B7 נהורא

2 תגובות
  • B7 נהורא

  • E5 אילה

ראשי פרקים

תגובות אחרונות

user profile image
E5 אילה
7.04.2022 0:21

לדעתי לחיים יש משמעות גדולה מאוד ואסור להפסיקם בשום מחיר. דוד המלך אמר "אפילו חרב חדה מונחת על צווארו של אדם-אל יתייאש מן הרחמים". אדם צריך להמשיך להתפלל ולקוות שהשם יעזור לו ויוציא אותו מהמצב הרע בו הוא נמצא עד לרגע מותו. בנוסף לכך אדם צריך להאמין שאם השם שם אותו במקום של להיות חולה וכמעט למות אז הוא צריך לעמוד בניסיון ולא לשנות אותו.

user profile image
B7 נהורא
3.04.2022 14:16

בהמשך לעמדת הנגד, יש הטוענים כי כאשר מטופל מתנגד לטיפול להארכת חיים בשל תופעות לוואי הקשות שלו, שעלולות שעלולות לקצר את חייו או לגרום להרגשה רעה עד שלא יתאפשר לו להיפרד מיקיריו ולסדר את ענייניו כראות עיניו בטרם לא יהיה מסוגל עוד. כמו כן, טוענים עוד כי כאשר טיפול מסוים לא יאריך את חייו של המטופל, המשאבים יכולים אולי להיות מנוצלים לשם הצלת חייו של אדם אחר שזקוק להם עפ"י עיקרון הצדק החלוקתי.  

user profile image
B7 נהורא
3.04.2022 14:12

על פי היהדות, ערך החיים הוא ערך עליון וכל יום הוא יקר כמו שנת חיים. הרי עצם היותך חי מהווה את הזכות שלך לחיות מידי האלוהים. הגוף הוא פיקדון שניתן מהאל עבור הנשמה לפרק זמן מסוים ואל לנו להחזיר אותנו לפני הזמן. בנוסף, מצד הרופאים שיכולים להתנגד לטיפול משום הסבל שהוא עלול לגרום  עליהם לראות את הארכת חיי החולה שלו כהצלחה וכמטרה, אפילו אם מדובר במספר ימים. יתר על כן, מטופלים רבים יעדיפו כל חיים על פני האלטרנטיבה, ויכולים ליהנות גם ממחוות קטנות ורגעים של חום בחיק המשפחה.

user profile image
B7 נהורא
31.03.2022 17:36

מנגד, יש הטוענים כי יש להפסיק טיפול שנועד להאריך חיים למטופל סופני כאשר הוא סובל ואין לו אופק לריפוי או טיפול. לדוגמא: חולה סופני העובר טיפולים כימותרפיים מבקש להפסיק את הטיפולים כדי להקדיש יותר זמן למשפחתו בסוף ימיו. בנוסף, רבי חיים פלאג'י טוען כי ניתן להתפלל על החולה שימות בגלל סבלו וייסוריו הרבים. מכאן, יש להתייחס לחולה לדעותיו כלפי הטיפול ולסבל שלו. החולה לא יאריך ימים אך יזכה לאיכות חיים בסוף ימיו.

להפסקת טיפול שנועד רק להאריך את חייו של החולה סופני ואין לו אופק לריפוי או לטיפול

מקורות אחרונים

חברי הפורום